"Фантом" довів свої бойові можливості за складних метеоумов
Безпілотний тактичний багатоцільовий транспортний засіб “Фантом” від ДП “Спецтехноекспорт”, який входить до складу ДК...
«Фантом» - це платформа безпілотного тактичного багатоцільового транспортного засобу, що в залежності від комплектації здатна виконувати різноманітні завдання вдень та вночі: розвідка, вогнева підтримка, евакуація, джерело живлення, постачання боєприпасів, патрулювання кордону та варта на КПП. Платформа також використовується як супроводжувальний транспорт, що в автоматичному режимі слідує за пересувною колоною.
Безпілотні повітряні платформи вже вирішують ряд військових задач, тому наступним шляхом розвитку у зміцненні збройних сил є розвиток безпілотних наземних платформ.
Гібридна війна на Сході України змусила розробників та промисловців шукати нові способи захисту життя солдат на полі бою. Серед безлічі ідей учасники оборонного ринку, інвестори, волонтери обирали найперспективніші та найбільш пріоритетні проекти для подальшої реалізації.
На початку 2016 року в ході нарад керівників підприємств ДК «Укроборонпром» з керівництвом РНБОУ відбулося обговорення можливостей та існуючих напрацювань зі створення нових видів озброєння, техніки та засобів захисту життя солдатів. Під час однієї з таких нарад у лютому 2016 року керівництво РНБО України дало завдання підприємствам оборонної галузі звернути увагу на потребу окремих підрозділів збройних сил у наземних безпілотних системах.
Першим про свою готовність взятися за розробку таких систем заявило ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт». Маючи вже значний досвід у реалізації проектів зі створення повітряних безпілотних систем з початкової стадії до запуску серійного виробництва, ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт» зібрало команду розробників. Поставлене завдання полягало у створенні безпілотного наземного транспортного засобу для виконання різних завдань на полі бою, мінімізуючи небезпеку для життя українських військовослужбовців. У процесі розробки було враховано досвід військовослужбовців, які захищають кордони нашої держави.
Перший прототип такої системи був створений вже через півроку, у серпні 2016 його продемонстрували секретарю РНБОУ під назвою «Фантом».
Розробка та створення «Фантому» відбувалося виключно за рахунок фінансування ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт» без залучення бюджетних коштів. Інженерно-конструкторські роботи виконували спеціалісти приватної компанії разом з фахівцями Київського та Житомирського бронетанкових заводів. Координація проекту здійснювалася Платформою Розвитку Інновацій, що є єдиним в Україні агентством з інкубації та реалізації інноваційних проектів у сфері оборонних технологій. Саме «Фантом» став першим проектом, реалізація якого відбувається за розробленим Платформою Розвитку Інновацій бізнес-планом. Наразі Платформа працює над залученням інвестицій для розвитку проекту, а в подальшому займатиметься масштабуванням виробництва різних модифікацій безпілотних наземних систем на базі «Фантому» в Україні.
Перші вогневі випробування «Фантому» пройшли у вересні 2016, в ході яких точність стрільби з кулемета калібру 12,7мм, встановленого на стабілізовану поворотну платформу, із застосуванням сучасної системи управління озброєнням показала «снайперські» результати – «Фантом» точно вразив цілі при стрільбі з місця та у русі.
В подальшому, випробування «Фантому» проводилися на військових полігонах за різних погодних умов, в тому числі за участю вищого керівництва держави. Також «Фантом» протестували спецпризначенці, що дозволило розробникам зібрати та втілити у життя додаткові рекомендації з удосконалення платформи.
У лютому 2017 року на міжнародній виставці озброєнь «IDEX-2017» ДП «Спецтехноекспорт» презентувало нову модифікацію «Фантому» з інтегрованим протитанковим ракетним комплексом «Бар’єр».
Корпус платформи вміщає в себе генератор, акумулятор, цифрову електроніку. На корпусі розміщується антена, модуль виявлення, ідентифікації та супроводження.
До складу модуля виявлення, ідентифікації та супроводження входить:
Керування платформою відбувається за допомогою переносного комплексу, який під потреби замовника може бути зменшено до розміру валізи. Платформа працює на акумуляторній батареї та самостійно виконує зарядку від вбудованого в неї генератора.
Зв'язок між центром керування та платформою забезпечується засобами захищеного радіоканалу (радіус керування від 100 до 2500м в залежності від умов використання).
Запас ходу акумуляторної батареї – до 20 км, максимальна швидкість руху платформи – 38 км/год. Транспорт може долати перешкоди висотою до 50 см та рухатись по місцевості з глибиною броду до 50 см. Такі параметри руху забезпечує 30 Квт гібридний двигун з повним приводом, незалежною підвіскою та гідравлічною гальмівною системою.
Розміри платформи 3 х 1,6 х 0,91 м, повна маса – 650 кг, корисне навантаження – до 350 кг.
Платформа може працювати в парі з безпілотним літальним апаратом. Функції останнього: відображення карти місцевості, додатковий канал зв’язку з платформою у разі втрати основного каналу між оператором та платформою, виявлення ворожих позицій.
На сьогоднішній день «Фантом» є фундаментом для подальших розробок та вдосконалень українських безпілотних тактичних транспортних засобів. Завдання учасників проекту - створити різноманітні модифікації такої військової та спеціальної інженерної техніки, яка б дозволила розширити перелік завдань, що можуть бути ефективно виконані без ризику для життя військовослужбовців та прикордонників.
Створення «Фантому» є першим кроком українських фахівців у напрямку створення перспективних оборонних систем вітчизняного виробництва, які з часом зможуть замінити традиційні зразки озброєння.
Безпілотний тактичний багатоцільовий транспортний засіб “Фантом” від ДП “Спецтехноекспорт”, який входить до складу ДК...
На міжнародній виставці "Зброя та безпека 2016", що пройшла у Києві, відбулася публічна прем'єра безпілотного тактичного...
Перший зразок безпілотного тактичного багатоцільового транспортного засобу «Фантом» вперше презентовано Секретарю Ради національної...